sobota, 31 marca 2012

Niedziela Męki Pańskiej... popularnie zwana

Niedzielą Palmową.. już jutro.. i rozpocznie się czas zwany Wielkim Tygodniem.. i tak jak początek tygodnia jeszcze zbyt wiele nam nie mówi, to druga część jest bardzo ważna, wręcz najważniejsza dla chrześcijanina.. bowiem od Wielkiego Czwartku, przez Wielki Piątek i Wielką Sobotę przygotowujemy się na to, co decyduje o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Bożym Narodzeniem.. a mianowicie na Wielkanoc - czyli Zmartwychwstanie Chrystusa.

Ale po kolei..
Jutro wspomniana już Niedziela Palmowa... zwana też "Kwietną" lub "Wierzbną". W Polsce obchodzona od średniowiecza. A jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, którego ludzie witali z radością i palmami.. Wg tradycji przynosimy do kościoła palmy wielkanocne, które są święcone.


Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. Ścinano je w Środę Popielcową i przechowywano w naczyniu z wodą, aby puściły pąki naNiedzielę Palmową. W trzpień palmy wplatano również bukszpan, barwinek, borówkę, cis, widłak.
W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy w środę popielcową ksiądz znaczy wiernym głowy popiołem.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń:
- poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem,
- połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą,
- bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj,
- krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami,
- poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem,
- poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem,
- uderzenie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie,
- wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie,
- piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.

A oto już wynik mojego przygotowania na jutro.. dodam, że palmę robiłam z córciami.. ma 235cm wzrostu; zużyłam gałązki tui, bukszpanu, wierzby, jabłoni, wiśni, brzoskwini i pigwy ponadto wykorzystałam sztuczne kwiaty (te żywe jeszcze nie raczyły wyjść spod ziemi.. mam tylko nadzieję, że nie przemarzły)  żonkila i forsycji (pop. złoty deszcz) oraz wstążki: niebieską, granatową, zieloną ciemną i  jasną, seledynową, żółtą, czerwoną, różową.  W naszej parafii jest organizowany konkurs na największą i najpiękniejszą palmę.. podpierałam się "ciocią Wikipedią" - pl.wikipedia.org

1 komentarz: