czwartek, 5 kwietnia 2012

WIELKI CZWARTEK


To dzień upamiętniający Ostatnią Wieczerzę, którą Chrystus spożył wraz z uczniami w Wieczerniku przed swoją męką, śmiercią i Zmartwychwstaniem.
To także dzień, w którym wspominamy ustanowienie przez Jezusa dwóch ważnych / najważniejszych dla Kościoła sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa.

Po uroczystej Mszy Świętej, w czasie której - po odśpiewaniu hymnu "Chwała na wysokości Bogu" -zostają zawiązane dzwony aż do Wigilii Zmartwychwstania; Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tzw. ciemnicy; która jest pamiątką uwięzienia Jezusa.
 Po zawiązaniu dzwonów nie grają także instrumenty a dzwonki zastąpione są kołatkami.

Przez głowę snują się obrazy.. Wieczerzy, Modlitwy w Ogrójcu... gdzie po raz kolejny pojawia się szatan, jednak odchodzi po słowach Jezusa "Ojcze jeśli chcesz zabierz ode Mnie ten kielich! Jednak nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie!" (Łk22, 41-42) i Anioł, który go umacniał w tej męce, bo aż krwią się pocił... w końcu zdrada Judasza i pojmanie,.....  dziś tak bardzo wymowne są te miejsca, w których dane mi  było być niecały rok temu...

Wieczernik - dziś przerobiony na meczet.. paradoks.. miejsce ustanowienia Eucharystii, w którym jej nie wolno sprawować

Najstarsza oliwka w Ogrodzie Oliwnym

Widok na Ogród Oliwny i Kościół Narodów

Ogród Oliwny

Skała konania w Bazylice Agonii

Dolina Cedronu, przez którą niegdyś przechodził pojmany Jezus..

Kościół o Pianiu Koguta - w tym miejscu Piotr trzykrotnie zaparł się Jezusa nim zapiał kogut; kiedy to nastąpiło Piotr wspomniał na słowa Jezusa i gorzko zapłakał .. bo żałował za zło, którego się dopuścił..

Kamienne schody z czasów Jezusa, które prowadzą do domu Kajfasza, gdzie odbyło się nocne przesłuchanie Jezusa..

1 komentarz:

  1. Zapomniałam opisać scrapka ;)
    Papier: Lemonade ROmantic Melody;
    obrazek; żółta wstążka; guziczek Dovecraft Bact to Basics III; scrapki listeczki i napis na kawałku papieru fotograficznego :)

    OdpowiedzUsuń